Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 415 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Mój piesio

sobota, 14 czerwca 2008 10:51
 

 

www.psy.elk.pl/zdjecia/pupile/1897.gif


Podziel się
oceń
6
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Opieka

niedziela, 27 stycznia 2008 19:35
Zakup – na co zwracać uwagę?
Jeśli zdecydowałeś się na zakup „lamparta”, najważniejszym jest
 
Gekony lamparcie traktowane z cierpliwością i delikatnością, szybko przestają bać się człowieka.
aby nabyć zdrowe zwierzątko. Zwykle kupujemy młode gady – można poznać je nie tylko po wielkości ale i charakterystycznym ubarwieniu – młode gekony nie mają plamek a jedynie biegnące wzdłuż ciała naprzemienne brązowe i żółte pasy. Z wiekiem pasy zanikają i są zastępowane przez cętki. Czasem zdarza się, że ktoś pozbywa się dorosłej jaszczurki, gdyż nie chce bądź nie może się nią dłużej zajmować, lub np. ma dwa samce, walczące ze sobą i musi jednego się pozbyć. Z takiej okazji także można skorzystać, należy jednak uważać, żeby nie nabyć zwierzęcia bardzo starego bądź takiego, które było do tej pory zaniedbywane i jest osłabione lub chore. Jeśli nie szukamy osobników do hodowli zawsze lepiej zdecydować się na młodego gekona w wieku od miesiąca do kilku miesięcy. Zakup kilkudniowych młodych jest ryzykowny, gdyż takie jaszczurki są bardzo delikatne. Oglądając gekona zwróć uwagę, czy nie jest wychudzony – początkującym osobom często wydaje się, że jaszczurka jest chuda, ponieważ jest niedożywiona i że oni ją szybko odkarmią – w rzeczywistości niedożywienie bardzo rzadko jest przyczyną wychudzenia, najczęściej są to problemy ze zdrowiem a gady, które są wychudzone, szczególnie młode, rzadko udaje się uratować. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ogon i uda zwierzęcia – nie powinno być tam żadnych sterczących kości. Ogon młodego gekona nie jest tak gruby, jak dorosłego, ale powinien być dobrze wypełniony. Zdecydowanie należy unikać zwierząt o wychudzonych łapkach i ogonie a grubym brzuszku – takie wygląd może świadczyć o zarobaczeniu bądź innych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Gdy wybraliśmy już dobrze na pierwszy rzut oka wyglądającego malca, w następnej kolejności należy zwrócić uwagę na wygląd oczu i skóry – oczy powinny normalnie, szeroko się otwierać i mieć bystry wyraz – oczy zamglone, zalepione, nie do końca otwarte nie świadczą dobrze o zdrowiu zwierzęcia. Skóra powinna być czysta, unikamy zwierząt z guzkami, ropniami i poważnymi ranami na ciele. Także okolica kloaki musi być czysta, nie powinna być zalepiona resztkami kału. Jeśli kupujemy zwierzę wysyłkowo należy wybrać możliwie zaufane źródło, można też poprosić sprzedawcę o zdjęcie gekona.

Transport
Gekony najlepiej transportować w niedużych pojemnikach plastikowych – bardzo dobre są faunaboxy (plastikowe pudełka z pokrywką z wentylacją), gdyż można je wyszorować, odkazić i nadają się do wielokrotnego użytku. Ich wadą jest jednak przejrzystość ścianek, co potęguje stres zwierzęcia podczas transportu – i tu przewagę mają pudełeczka kartonowe, dzięki którym gekon przenoszony jest w ciemności. Dużego gekona możemy włożyć do przewiewnego woreczka z tkaniny (np. z lnu) a w woreczku do faunaboxu. Młode przenosimy „luzem” w pudełeczku wyłożonym ręcznikami papierowymi. Jeśli jest zimno pojemnik z gekonem należy umieścić pod bluzą (kurtką) bądź w torbie na termoforze, aby uchronić gekona przed zmarznięciem. W czasie transportu podczas upału należy go także chronić przed bezpośrednim nagrzewaniem promieniami słonecznymi co, szczególnie w niewielkim faunaboxie, szybko może doprowadzić do przegrzania jaszczurki. I tu warto polecić także pojemniczki styropianowe, które chronią zwierzę, przynajmniej częściowo przed niekorzystnym wpływem temperatury zewnętrznej.

Pierwsze dni po zakupie
Po zakupie zaczyna się okres aklimatyzacji – jest to czas, jaki musimy dać zwierzęciu, aby oswoiło się z nowym terrarium i poczuło się bezpiecznie. W tym okresie należy do minimum ograniczyć niepokojenie gekona – nie należy go wyciągać z kryjówki, brać na ręce a nawet bez przerwy obserwować. Jest to trudne, ponieważ nowy domownik zwykle zaprząta myśli wszystkich i każdy chciałby go dotknąć a przynajmniej zobaczyć. Musimy jednak zrozumieć, że dla gekona była to wielka zmiana i nie należy dokładać mu dodatkowego stresu. Nie zdziwmy się też, jeśli gekon nie będzie chciał początkowo polować – jest na to zbyt przestraszony. Na noc możemy zostawić mu kilka niewielkich owadów w miseczce, może się skusi. Pamiętajmy, że dobrze odżywiony gekon, nawet młodziutki może pościć pewien czas bez uszczerbku na zdrowiu. Jeśli gekon jest zdrowy, szybko zadomowi się i zacznie polować.

Zabiegi pielęgnacyjne
Codziennie należy posprzątać odchody i inne odpadki (kawałki owadów, resztki wylinki) oraz wymienić wodę na świeżą. Codziennie wieczorem należy też znaleźć czas by poobserwować gekona, sprawdzić czy wszystko z nim w porządku oraz delikatnie spryskać część zbiornika.. Raz na jakiś czas warto obejrzeć gekona dokładniej, biorąc go do ręki – jeśli gekon nie jest oswojony nie należy robić tego zbyt często. Raz na pół roku warto zrobić w terrarium generalne porządki – wymienić ściółkę, wyszorować konary i kamienie, wymyć cały zbiornik. Miseczki myjemy częściej, co kilka dni, a nawet codziennie, jeśli gekon zabrudził je np. odchodami. Ponieważ gady są czystymi zwierzętami, które wydalają niewielkie ilości odchodów nie ma potrzeby częstej wymiany ściółki i szorowania wnętrza – takie porządki zawsze niepokoją zwierzęta, którą muszą być wtedy przełożone do innego pojemnika. Gekony lamparcie zwykle załatwiają się w jednym miejscu, co ogromnie ułatwia utrzymanie czystości. Często spotykam się z pytaniami czy gady, bądź ich terrarium śmierdzi. Terrarium utrzymane w czystości nie wydziela przykrego zapachu. Gekon może nieprzyjemnie pachnieć jeśli jest brudny (np. inny gekon załatwi się na niego) lub gdy jest chory (np. ma zakażoną ranę lub wypadnięcie kloaki). Zdrowy, czysty gad nie wydziela  żadnej przykrej woni.

Oswajanie i pobyt poza terrarium
 
Oswojony gekon może od czasu do czasu pospacerować poza terrarium.
Gekony lamparcie oswajają się zwykle bez problemu. Wyjątkowo tylko zdarza się aby gekon kąsał. Osobniki przyzwyczajone do opiekuna pozwalają się bez protestów brać na rękę, można też im pozwolić pospacerować po biurku czy tapczanie. Gekonom na pewno bardziej będą podobały się miejsca z dużą ilością przedmiotów, między którymi będą mogły się chować. Jeśli gekon przebywa poza terrarium zawsze należy go uważnie pilnować. Gekony w przeciwieństwie do agam i legwanów nie mają tendencji do dzikich biegów i skoków, zwykle spokojnie sobie spacerują, jednak należy uważać aby nie spadły z wysokości lub aby jakiś przedmiot nie przygniótł jaszczurki. Ponieważ są to niewielkie jaszczurki, lubiące się chować swobodne spacery po całym pokoju w przypadku tego gatunku nie wchodzą w rachubę. Niektórzy właściciele donoszą, że ich gekony lubią się wygrzewać na słońcu na parapecie, gekon jednak zawsze powinien mieć możliwość zejścia ze słońca i poszukania zaciemnionej kryjówki. Obszernie na temat oswajania traktuje TEN artykuł, do którego odsyłam osoby zainteresowane nawiązaniem nici porozumienia ze swoim podopiecznym :)

Podziel się
oceń
33
2

komentarze (11) | dodaj komentarz

Zachowanie

niedziela, 27 stycznia 2008 19:27
Gekon lamparci i opiekun
Jak już pisałam, gekony lamparcie są jaszczurkami łagodnymi i zwykle łatwo oswajają się, co oznacza tyle, że pozwolą dotknąć się czy wziąć na ręce. Można też karmić je z ręki. Nie można się natomiast łudzić, że gekon polubi głaskanie lub, że będzie w jakikolwiek sposób przywiązany do opiekuna. Młode, świeżo wyklute gekoniki boją się człowieka i reagują ucieczką na próbę wyjęcia z inkubatora. Początkowo są nieśmiałe, ale z czasem przyzwyczajają się do terrarysty i do zabiegów pielęgnacyjnych w terrarium. Mimo, że „lamparciki” nie są skłonne ani do wpadania w panikę ani do agresji, nie należy ich zbyt często głaskać czy wyjmować z terrarium – najlepiej pozostawić je w spokoju i zadowolić się obserwacją ich zachowań. Nawet jeśli lubimy kontakt z gekonem, nie należy z tym przesadzać i jeśli już – raczej pozwolić mu pospacerować po biurku w ciepły wieczór czy dać przysmak z ręki nić nosić na rękach i zbyt długo dotykać, za czym gady nie przepadają.

Gekon lamparci w towarzystwie swojego gatunku
Często początkujący terrarysta zastanawia się, czy kupić jednego gekona, parkę czy grupę. Jeśli nie zależy nam na hodowli gekonów, często wystarczy jeden gekonik, który będzie potrzebował mniejszego terrarium. Możemy trzymać także parkę – w tym układzie terrarium powinno być większe, zaopatrzone w większą ilość kryjówek. Decydując się na parkę, trzeba mieć na uwadze, że samica może nie mieć łatwego żywota – samczyk będzie próbował stale doprowadzić do kopulacji i naprzykrzał się samiczce a ograniczona przestrzeń terrarium nie pozwoli jej oddalić się – z tego powodu może to nie być najlepsze rozwiązanie. Można też rozważyć trzymanie grupy. Jeśli zdecydujemy się na harem zainteresowanie samca rozłoży się na kilka samic i nie będą one tak obciążone jego obecnością jak pojedyncza samica. Jednak w tej opcji zapewne będziemy też mieć więcej jajek, a więc spadanie na nas obowiązek wychowu i znalezienia nowych domów małym gekonkom. Jeśli nam to odpowiada nie ma przeszkód by zakupić samca z kilkoma partnerkami, pamiętając tylko, by dostosować powierzchnie terrarium do ilości zwierząt. Trudniejsze może być utrzymanie grupy mieszanej, składającej się z gekonów obu płci. W tym wypadku istnieje ryzyko, że samce się poranią. Terrarium, w którym ma mieszkać kilku samców powinno być na prawdę spore, tak aby każdy mógł mieć dla siebie skrawek przestrzeni. Zawsze też należy uważnie obserwować sytuacje w zbiorniku, bardzo często utrzymanie więcej, niż jednego samca się nie udaje. Z góry nie sposób tego przewidzieć. Jeśli nie zależy nam na młodych a chcemy więcej niż jednego gekona, można zdecydować się na grupę samic. Zawsze też należy pamiętać, że łączymy gekony zbliżonej wielkości.

Gekon lamparci w towarzystwie innych gatunków
Jeśli marzymy o terrarium wielogatunkowym, należy pamiętać, że zawsze powinno być ono większe, niż terrarium jednogatunkowe. Gekony lamparcie nie są agresywne i łączenie z innymi gatunkami ma szansę powodzenia. Kiedyś trzymałam parkę tych gekonów z parką scynków berberyjskich. Oba te gatunku są raczej spokojne i lubią kryjówki. Koegzystencja układała się bardzo dobrze, czasem nawet jaszczurki wspólnie wygrzewały się. Poza tym zupełnie się ignorowały. Ten układ miał tę zaletę, że gekony śpią w dzień w kryjówkach a scynki w nocy zakopane w piasku, więc gady nie deptały po sobie podczas snu. Wypróbowałam także układ z agamami brodatymi karłowatymi – początkowo agamy nieco się bały i stroszyły się na gekony, z czasem przywykły. Gekony od początku nie zwracały na agamy żadnej uwagi. Wadą tego układu jest to, że agamki śpią na ściółce a gekony wędrując w nocy po terrarium deptały po nich, dlatego też zostały rozdzielone. Dobierając gatunki, które mogą mieszkać razem z gekonami należy brać pod uwagę wymagania co do wielkości terrarium, temperatury, wilgotności, wielkość (musi być zbliżona do wielkości gekonów) oraz „charakter” - nie mogą to być jaszczurki agresywne i zadziorne, które mogłyby atakować gekony.

Zachowania gekonów – co oznacza, jeżeli:
Gekon porusza szybko końcówką ogona?
Stan podniecenia – może on być wywołany widokiem ofiary (często obserwujemy, jak gekon zamiera wpatrując się w owada, macha ogonem, w końcu atakuje) czy rywala. Gekon zalecający się do samicy szybko porusza ogonem, wydając „terkoczący” dźwięk.

Gekon liże się po pysku(oblizuje się) i pod ogonem?
Gekon się czyści, utrzymuje w ten sposób higienę ciała.

Gekon ściąga sobie skórę!
Gekon ściąga sobie wylinkę, w ten sposób jest w stanie szybko się jej pozbyć. Wiele innych gatunków jaszczurek wylinka „denerwuje” cały dzień.

Gekon zjada swoją wylinkę!
Jest to zjawisko naturalne, nie należy gekonowi w tym przeszkadzać.

Gekon liże wapń, który obsypał się ze świerszczy?
Gekon uzupełnia w ten sposób swoją dietę w potrzebne mu składniki – wstaw do terrarium miseczkę ze startą sepią.

Gekon głośno skrzeczy, gdy pryskam terrarium i liże kamienie na skraju baseniku!
Większość gekonów nie lubi bezpośredniego kontaktu z wodą – wolą napić się tak, by zbytnio się nie zamoczyć:)

Temperament gekona
Gekony lamparcie są spokojnymi jaszczurkami – nie będą urządzały dzikich biegów i skoków po terrarium, wolą sobie spokojnie spacerować. Mają giętkie ciała, które dobrze wpasowują się w każdą szczelinę, co sprawia, że dobrze wykorzystują przestrzeń zbiornika.
Podziel się
oceń
6
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Zdrowie

niedziela, 27 stycznia 2008 19:22
Lepiej zapobiegać niż leczyć – a najlepszą profilaktyką chorób u gekona jest urozmaicona dieta, dostateczna ilość ruchu (co zapewni terrarium odpowiedniej wielkości), jak najmniej stresu, czyste terrarium. Poniżej w skrócie lista tego, co może przydarzyć się jaszczurce:

MBD, odwapnienie, krzywica
Jaszczurki o nocnym trybie życia mniej narażene są na tę chorobę niż ich dzienni pobratymcy. Jednak ryzyko występuje, szczególnie u młodych. Aby uniknąć tej choroby należy zapewnić możliwie wartościowy pokarm uzupełniany o wapń i mieszkankę witamin i minerałów. Nawet jeśli zestaw zawiera już wapń i tak podajemy go dodatkowo. Można także zainstalować słabą świetlówkę UVB. Więcej na temat MBD tutaj.

Urazy, skaleczenia, oparzenia, złamania
Urazy mechaniczne są jednym z najczęstszych problemów jaszczurek. Profilaktyką jest zapewnienie możliwie bezpiecznego terrarium – nie wstawiamy kaktusów z ostrymi kolcami, należy uważać na ostro zakończone krańce konarów czy gałęzi. Kamienie muszą być poukładane w ten sposób by nie mogły osunąć się na gekona nawet jeśli ten zacznie kopać czy przeciskać się między nimi. Terrarium nie powinno być zbyt wysokie, ponieważ gekonom zdarza się spadać ze ścianek. Nie używamy kamieni grzejnych dla gadów a wszystkie urządzenia grzewcze zabezpieczamy w ten sposób, by jaszczurka nie miała bezpośredniego dojścia do nich. Drobne skaleczenia czy oparzenia goją się same, można je co najwyżej odkazić i dbać by nie uległy zabrudzeniu. Poważniejsze urazy, a już na pewno złamania wymagają pomocy lekarza weterynarii.

Wypadnięcie kloaki
Jest poważnym urazem, zwykle związanym z zaczopowaniem układu wydalniczego gekona. Przyczyną zaczopowania może być pożeranie ściółki, zjedzenie zbyt dużej ilości niektórych pokarmów (np. larw mączniaka), obecność ciała obcego, jak kamyk, kawałek kory, silne zarobaczenie, niemożność zniesienie jaj – przyczyną bezpośrednią jest silne parcie zwierzęcia. Wypadnięta kloaka szybko zaczyna puchnąć a w przypadku braku pomocy może dojść do jej martwicy. W wypadku wystąpienia tej przypadłości należy jak najszybciej udać się do weterynarza, gdyż występuje zagrożenie życia zwierzęcia.

 
Ten gekon jest w trakcie regeneracji odrzuconego ogona.
Odrzucenie ogona
Gekon może odrzucić ogon, jeśli go za niego chwycimy a on czuje się zagrożony – jest to naturalny mechanizm obronny. Rankę należy utrzymywać w czystości, na kilka dni można przenieść gekona do terrarium sterylnego. Ogon odrasta choć zwykle nie tak piękny, jak pierwotny.

Apatia, obojętność na pokarm, długotrwała odmowa przyjmowania pokarmu, chudnięcie
Są to objawy charakterystyczne dla większość chorób a także długotrwałego stresu. Jeśli zwierzę zaczyna chudnąć zawsze powinno być to dla nas dzwonkiem alarmowym – należy w tym wypadku poszukać pomocy u specjalisty. Niestety gady często ujawniają chorobę, gdy jest już tak zaawansowana, że za późno na ratunek, a gadzia medycyna dopiero raczkuje – niemniej zawsze należy podjąć próbę ratowania podopiecznego. Z drugiej strony nie należy panikować gdy zdrowy, dobrze odżywiony gekon sam sobie funduje kilkudniową głodówkę. Chuda może być także samica wyczerpana jajami, w tym wypadku należy zadbać o jak najlepszą jakościowo dietę dla niej i zapewnić wytchnienie od samca.

Podziel się
oceń
3
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Rozmnarzanie

niedziela, 27 stycznia 2008 19:19

Składanie jaj

Samica najczęściej składa jaja od 4 do 5 tygodni po kopulacji. Niektóre samice składają je po 3 tygodniach, niektóre po 6-7 tygodniach ? zależy to od organizmu zwierzaka. Często pierwsze jaja samicy bywają niezapłodnione. Młode oraz stare samice składają czasami po jednym jaju, pozostałe samice składają zawsze 2 białe, owalne jaja. Dzięki życzliwości autora serwisu www.gekonlamparci.com przedstawiam tabele gdzie zamieszczone są informacje ile jaj znosi samica w danym wieku:

Rok życia Liczba jaj
1
0
2
8
3
12
4
16
5
14
6
10
7
10
8
8
9
6
10
4
11
4
12
0

Między kolejnymi miotami mija od 2 do 5 tygodni. W terrarium gdzie znajduje się ciężarna samica należy umieścić pojemnik z zawsze wilgotnym torfem, piaskiem, włóknem kokosowym itp. Po złożeniu pojemnik wyciągamy a jaja przenosimy do innego pojemnika z wilgotnym perlitem lub vermiculitem (oczywiście możemy zastosować inne podłoża do inkubacji ale procent wykluwalności młodych przy innych podłożach niż te podane spada) który umieszczany w inkubatorze. Należy pamiętać o tym aby nie obracać jaj!!!

Inkubacja jaj

Podczas inkubacji należy kontrolować wilgotność podłoża, nie może ono być zbyt suche ani zbyt wilgotne ponieważ zarodek może się utopić. Uwagę również trzeba zwrócić na to czy jaja nie pleśnieją. Pleśniejące jaja należy oddzielić od reszty jaj ponieważ wydzielających się z nich amoniak może uśmiercić pozostałe zarodki. Czas inkubacji zależy od temperatury w jakiej przebywają inkubowane jaja i wynosi od 30 dni (w temperaturze 32,5oC) do 107 dni (w temperaturze 24oC). Im temperatura jest niższa tym inkubacja trwa dłużej. Spadek temperatury poniżej 24oC oraz wzrost powyżej 32,5oC przez ponad 12 godzin jest dla zarodka letalny (śmiertelny). Od temperatury inkubacji zależy również płeć gekona. Z jaj inkubawanych przez pierwsze 2 tygodnie w temperaturze:

26oC -27oC zazwyczaj wykluwają się samice;

29oC -31oC samice i samce klują się w stosunku 1:1;

powyżej 31oC klują się głownie samce.

Jaja inkubowane pierwsze dwa tygodnie w temperaturze 26-27oC (czyli na samice) a następnie przełożone do temperatury 30 oC -31 oC klują się zazwyczaj po 40-50 dniach; 32,5oC klują się zazwyczaj po 35-40 dniach. Czas inkubacji jaj które cały czas są w temperaturze 26-27oC trwa 60-70 dni. Temperatura inkubacji ma także wpływ na ubarwienie gekonów. Im temperatura inkubacji jest niższa tym gekon będzie posiadał ciemniejsze ubarwienie. Po 2 tygodniach od inkubacji można sprawdzić czy jaja są zapłodnione. Należy je prześwietlić latarką, żarówką lub innym urządzeniem dającym mocne światło. Gdy jajo będzie świecić się na czerwono będzie to oznaczać, że jest zapłodnione a zarodek się rozwija. Gdy jajo będzie świecić na żółto będzie to oznaczać iż jest niezapłodnione. Przy sprawdzaniu jaj należy uważać aby ich nie obracać!!!

Klucie się i hodowanie młodych

Klucie gekona trwa kilka godzin. Czasami przed tym widowiskiem jajo zapada się ? nie należy się tym martwić. Gekon przebija skorupkę i wystawia głowę, jego płuca zaczynają pracować. Później gekon wychodzi cały z jaja i mierzy około 7-9 cm. Należy potrzymać go w inkubatorze kilka godzin po to aby zresorbował woreczek żółciowy. Początkowo młode chwiejnie trzymają się na swych nóżkach lecz po paru godzinach są pewniejsze siebie, żwawe, na ruch reagują charakterystycznym piskiem. Młode trzymamy pojedyńczo (pozwala to na kontrolowanie stanu młodego osobnika) w pudełkach o wymiarach około 25x20x15cm, jako podłoże stosujemy bezbarwne i bezzapachowe ręczniki papierowe. Jeśli chcemy trzymać kilka gekonów razem rozmiary pojemnika muszą być większe. Nie wolno trzymać młodych z dorosłymi! Przez pierwsze 2 tygodnie życia gekona w jego tymczasowym terrarium musimy utrzymywać dość wysoką wilgotność, na poziomie 70-80% (codziennie rano i wieczorem zraszamy pudełko). Młody gekon w swoim pomieszczeniu musi posiadać kryjówkę, pojemniczek z wodą oraz pojemnik z sepią. Karmimy je codziennie świerszczami lub larwami mącznika młynarka świeżo po wylince i o odpowiedniej wielkości. Małych nie należy karmić pinkami, molami woskowymi oraz drewnojadami!!!


Podziel się
oceń
5
1

komentarze (10) | dodaj komentarz

poniedziałek, 20 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  31 718  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Archiwum

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Niezłe stronki

O mnie

Jestem młodym hodowcą Gekona Lamparciego

Statystyki

Odwiedziny: 31718

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Film

Pytamy.pl